Podstawowa|opieka zdrowotna Program zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV

Program zapobiegania czynnikom ryzyka raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV

dla dziewczynek urodzonych w 2006 r. będących mieszkankami Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie Miasta

 

Poznaj swojego wroga - wirus HPV

Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy – długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). I choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych – to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy nie rozwinie się.
Z tym bardzo powszechnym wirusem zetknie się podczas swojego życia co druga osoba aktywna seksualnie. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków organizm zwalcza infekcję samodzielnie. Tam gdzie to się nie udaje, zaczyna się zwykle powolny rozwój zmian, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do raka.
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera.

Wiem, wiem....

Oczywiście, że wiesz. Słyszałaś też, że codziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy. Ale czy wiesz, że połowa z nich nie miała nigdy zrobionych badań cytologicznych? Czy wiesz, że rak szyjki macicy to drugi co do śmiertelności nowotwór u kobiet do 45 roku życia? Czy wiesz, że Polka umierająca na raka szyjki macicy traci przeciętnie 26 lat życia? Czy rzeczywiście zrobiłaś wszystko co możesz, aby uniknąć takiego losu?

Badaj się regularnie

Kiedy pamiętasz o regularnym wykonywaniu badań cytologicznych, możesz liczyć na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Rak szyjki macicy rozwija się długo i w tym czasie często nie daje wyraźnych objawów. Tak długi czas rozwoju choroby pozwala jednak na jej wykrycie i skuteczne leczenie. Pod jednym warunkiem: że Polki zaczną częściej wykonywać badania cytologiczne.

Zaszczep się 

Regularne badania cytologiczne mogą uchronić Cię przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, jednak nie zapobiegną zakażeniu HPV. Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie. Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych. Zaszczep się. Już 27 krajów zdecydowało o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych, a wśród nich największą grupę stanowią państwa europejskie.

Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły na razie do kalendarza szczepień zalecanych.

 

Na tę informację czekało wiele samorządów, które chcą dołączyć do rosnącego grona miast i gmin, które już stosują aktywnie tę formę profilaktyki raka szyjki macicy. Wśród nich jest też Jelenia Góra. W tym roku po raz trzeci, w ramach profilaktyki nowotworu szyjki macicy, wykonane zostaną szczepienia przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnego m.in. za raka szyjki macicy. Szczepieniami objęte będą dziewczynki urodzone w 2003 roku, będące mieszkankami Jeleniej Góry oraz przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta.

 

Realizatorem programu, wyłonionym w drodze otwartego konkursu ofert, jest

NZOZ Przychodnia Zabobrze
ul. Ogińskiego 1b, 58-506 Jelenia Góra

 tel. 75 88 90 170
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek um

załączone pliki
Zgoda na szczepienie Zgoda na szczepienie» [ 174.64 kB ]